Zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 8 grudnia 2015 roku zmarł członek naszego Stowarzyszenia od jego początku, Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Był historykiem literatury, pisarzem i muzealnikiem. W latach 1954-55 był sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Jubileuszowego Dzieł Adama Mickiewicza. Od 1956 do 1972 był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 1967 został sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Krytycznego Dzieł Wszystkich Adama Mickiewicza.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony tytułem „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 2012 „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności publicystycznej w dziedzinie historii literatury, za wspieranie rozwoju muzealnictwa” został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.