Sprawozdania z działalności Stowarzyszenia
Sprawozdanie
Zarządu Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
za okres od 18.11.2023 r. do 30.11.2024 r.
W okresie sprawozdawczym funkcje w Zarządzie pełniły trzy osoby, które odpowiadały za pracę Stowarzyszenia: prezeska – Katarzyna Sobolewska; wiceprezes – Daniel Artymowski; członkini zarządu – Monika Hanke. Reprezentowały one także Stowarzyszenie na zewnątrz.
Zgodnie z głównym celem Stowarzyszenia, jakim jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy o życiu i dorobku Stefana Żeromskiego, członkowie Stowarzyszenia wygłaszali wykłady, odczyty oraz przygotowywali opracowania naukowe i popularnonaukowe.
15 lutego 2024 r. K. Sobolewska i D. Artymowski wzięli udział w spotkaniu konsultacyjnym w Kielcach, poświęconym sposobowi organizacji Muzeum Stefana Żeromskiego, które zostanie otwarte w 2027 r.
Na tegorocznej maturze z języka polskiego pojawił się fragment tekstu Żeromskiego przedrukowany z naszego „Zeszytu”.
W „Poradniku Językowym” nr 4/2024 ukazało się podsumowanie 15 lat działalności naszego Stowarzyszenia, sporządzone przez Katarzynę Sobolewską.
W dniu 5 lipca 2024, w Ciekotach, w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, odbył się wernisaż wystawy rzeźby Jana Szczepkowskiego (1878-1964) – „Album rodzinny”. W czasie tego wernisażu oraz 1 września 2024, w dniu zakończenia wystawy Krystyna Pliszkiewicz, przedstawiła, ilustrowane slajdami, wspomnienie o Monice Żeromskiej i jej twórczości malarskiej oraz opowiedziała o przyjaźni łączącej rodzinę Szczepkowskich z rodziną Żeromskich.
26 lipca 2024 r. w Łosickim Domu Kultury Katarzyna Sobolewska wygłosiła wykład pt. „Stefan Żeromski na Podlasiu” i spotkała się z miejscowymi miłośnikami twórczości naszego patrona.
28 września 2024 r. na Uniwersytecie Warszawskim podczas konferencji przeznaczonej dla nauczycieli Katarzyna Sobolewska wygłosiła referat pt. „Radość życia w Przedwiośniu”.
Xymena Korczak jako nauczycielka w Zespole Szkół Grójcu omawia ze swoimi uczniami utwory Żeromskiego, zachęcając ich do lektury. W związku ze zbliżającym się Rokiem Żeromskiego organizuje I Powiatowy Grójecki Konkurs Literacki pt. „Wehikuł czasu – bohaterowie Żeromskiego z wizytą w powiecie grójeckim”. Konkurs rozpoczął się 18 października 2024 r. i zakończy się 24 lutego 2025 r.
Karolina Chyła z Wrocławia zwróciła się do redakcji czasopisma Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z propozycją numeru tematycznego poświęconego Żeromskiemu, co spotkało się z przychylnym przyjęciem. Wraz innymi pracownikami Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej UWr przygotowuje też konferencję poświęconą rozmaitym filiacjom literatury, teatru i kina. Jedna z sekcji będzie dotyczyć twórczości naszego patrona.
Elżbieta Flis-Czerniak złożyła do druku artykuł Gustavus obiit? Żeromskiego dialog z polskim romantyzmem. Tekst ukaże się w najbliższym czasie w tomie pod red. M.J. Olszewskiej w serii Jubileusze wydawanej przez NCK.
W marcu 2024 r. wystąpiliśmy z oficjalnym pismem do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o ustanowienie roku 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego. Sejm przyjął tę uchwałę w lipcu 2024 r. W związku z ogłoszeniem Roku Żeromskiego odbyliśmy już rozmowy z różnymi instytucjami kultury, które, planując swoją działalność na rok 2025, chcą nas zaprosić do współpracy. Dlatego poprosiliśmy Państwa o zgłaszanie tematów wystąpień. Napłynęły do nas z różnych miast, za co bardzo dziękujemy i prosimy o kolejne.
18 stycznia 2023 r. uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy wszystkich członków i sympatyków do przekazania 1,5% podatku dochodowego na naszą rzecz przy składaniu zeznania podatkowego za rok 2024. Uzyskamy w ten sposób środki, które pozwolą nam lepiej i skuteczniej działać.
Skład członkowski Stowarzyszenia powiększył się o 3 osoby, p. Małgorzatę Wojcieszuk, p. Krzysztofa Wałeckiego i p. prof. Wojciecha Wawrzyńskiego, który jest właścicielem i opiekunem dawnego majątku Patków Prusy na Podlasiu, związanego z pobytem Stefana Żeromskiego w jego czasach guwernerskich. Nasze grono liczy w tej chwili 49 osób, choć część członków nie wykazuje aktywności.
Witrynę internetową Stowarzyszenia redaguje Katarzyna Sobolewska. Krzysztof Piwowarczyk prowadzi własną stronę rodzinazeromskiego.pl. Strona ta ma już ponad 38 tys. odwiedzin.
Monika Handke wykonuje bezpłatnie na potrzeby Stowarzyszenia wszelkie prace plastyczne.
Księgowa Małgorzata Rudzińska sporządza bezpłatnie niezbędne rozliczenia i sprawozdania finansowe, kontroluje faktury.
Kontynuujemy naszą współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Kielcach, Ośrodkiem Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Nasze „Zeszyty” są sprzedawane w internetowej sieci „Bonito” i „Motyle Książkowe”.
Nasza strona na FB ożyła, prowadzi ją Katarzyna Sobolewska. Ma na razie ponad 200 obserwujących. Liczymy na ich przyrost i może nowego administratora.
Mamy kłopoty z bieżącym uzupełnianiem bibliografii prac poświęconych Żeromskiemu, znajdującej się na naszej stronie internetowej. Wciąż szukamy chętnej osoby.
Koszty prowadzenia rachunku Stowarzyszenia w mBanku są dość duże w porównaniu ze środkami, jakie nań spływają, ale nie udało nam się na razie znaleźć niczego lepszego.
20 listopada 2024 r. jak co roku złożyliśmy wiązankę na grobie Pisarza.
Prezeska
Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
dr hab. Katarzyna Sobolewska
***********************************************************************************************
Sprawozdanie
Zarządu Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
za okres od 6.11.2022 r. do 18.11.2023 r.
W okresie sprawozdawczym funkcje w Zarządzie pełniły trzy osoby, które odpowiadały za pracę Stowarzyszenia: prezeska – Katarzyna Sobolewska; wiceprezes – Daniel Artymowski; członkini zarządu – Monika Hanke.
Zgodnie z głównym celem Stowarzyszenia, jakim jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy o życiu i dorobku Stefana Żeromskiego, członkowie Stowarzyszenia wygłaszali wykłady, odczyty oraz publikowali opracowania naukowe i popularnonaukowe, także w internecie.
W październiku 2023 r. ukazał się jedenasty zeszyt Stowarzyszenia pt. „Żeromski. Miejsca, pamiątki i ślady”. Wydaliśmy go, jak zawsze, własnym sumptem, dzięki nieodpłatnej pracy naszych członków: Moniki Handke, Moniki Gabryś-Sławińskiej, Xymeny Korczak, Daniela Artymowskiego, Katarzyny Sobolewskiej. Jest on plonem zeszłorocznej konferencji zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie pod tym samym tytułem. Ponadto zawiera teksty dwóch młodych badaczek Żeromskiego, p. Xymeny Korczak związanej z UW i Karoliny Orłowskiej z UAM w Poznaniu.
23 listopada 2022 r. na wydziale polonistyki UW Justyna Jaworska, członkini naszego Stowarzyszenia, wystąpiła na konwersatorium semantycznym poświęconym Róży Stefana Żeromskiego.
Karolina Chyła z Wrocławia opublikowała pod koniec 2022 r. trzy artykuły o twórczości pisarza: Zastrzyk z kurary, czyli „Dzieje grzechu” jako powieść metapopularna, „Literatura i Kultura Popularna” 2022, t. 28; Wielkie zmiany w małym mieście. Dobre i złe spotkania z nowoczesnością w „Promieniu” Stefana Żeromskiego, „Tematy i Konteksty” 2022, nr 17 (12); Judymowa w krainie nowoczesności. Rzecz o zapomnianej bohaterce „Ludzi bezdomnych”, [w:] Kobieta w literaturze, sztuce i muzyce – ujęcie interdyscyplinarne, t. 3, pod red. E. Chodźko, P. Pomajdy, Lublin 2022.
Wygłosiła również referat pt. Pannica i pensjonarka. Modele dziewczęcości w dwóch powieściach końca XIX i początku XX wieku („Emancypantki”, „Nawracanie Judasza”) w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej Kobiety, zorganizowanej przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta (3 grudnia 2022 r.).
17 maja 2023 r. Karolina Chyła poprowadziła spotkanie pt. Jak Stefan Ż. został Stefanem Żeromskim, poświęcone dziennikom pisarza i zorganizowane w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego dla uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Byczynie.
W lipcu 2023 r. prof. Leonarda Mariak z Uniwersytetu Szczecińskiego, członkini naszego Stowarzyszenia, opracowała tom pt. „Rodzina” – jako 17 tom serii Słownictwo pism Stefana Żeromskiego. Jest on poświęcony słownictwu z kręgu życia rodzinnego. Słownik poprzedza wstęp biograficzny, informacje językowo-stylistyczne i statystyczne.
We wrześniu 2023 r. Karolina Chyła złożyła rozprawę doktorską pt. (Nie)codzienność i metamorfoza w wybranych powieściach Stefana Żeromskiego, napisaną pod kierunkiem dr hab. prof. UWr Mariana Bieleckiego.
W marcu, październiku i listopadzie 2023 r. Katarzyna Sobolewska wygłosiła trzy popularne wykłady o Żeromskim w Siedlcach, Grójcu i Międzylesiu. Ich tytuły to: „Co z tymi feminatywami? Nazwy kobiet u Żeromskiego i innych pisarzy przełomu wieków”, „Stefan Żeromski i jego Przedwiośnie”, „Żeromski w kapciach, czyli o sumieniu narodu intymnie”.
Spotkanie w Grójcu zorganizowała p. Xymena Korczak, która jest polonistką w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”, i która na co dzień zapoznaje uczniów z sylwetką i dziełami pisarza. Artykuł na temat tego wydarzenia opublikowała ona stronie szkoły (https://www.zspgrojec.eu/index.php/zspgrojecstart/wszystkie-artykuly/24-wydarzenia-szkolne/1131-przedwiosnie-jesienia-w-zs-grojec-to-mozliwe), a fotorelacje zostały umieszczone również w mediach społecznościowych: (Fb SU: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid034WhEhif3u7x6FhsrAyh5QyM7Y5uKYsHR4qFeM9ovLgQxPEP2XtMwqqFxnj7YvB8nl&id=100086779029246 ; Ig SU: https://www.instagram.com/p/CygD6bXMAKo/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==).
Nie udało nam się przekształcić naszego Stowarzyszenia w organizację pożytku publicznego ? KRS odrzucił nasz wniosek ze względu na brak odpowiednich zapisów w statucie. Wniosek ten złożymy ponownie, jeśli uda się przegłosować zmianę statutu.
W imieniu Stowarzyszenia zgłosiliśmy też w tym roku wniosek do Fundacji Totalizatora Sportowego o dotację do realizacji sesji naukowej na temat kobiet-patriotek w otoczeniu Żeromskiego, ale po 4-miesięcznym oczekiwaniu przyszła odpowiedź odmowna bez żadnego uzasadnienia.
Skład członkowski Stowarzyszenia powiększył się o 1 osobę, p. Xymenę Korczak. Nasze grono liczy w tej chwili 47 osób, choć część członków nie wykazuje aktywności.
Witrynę internetową Stowarzyszenia redagowała Katarzyna Sobolewska. Krzysztof Piwowarczyk prowadzi własną stronę rodzinazeromskiego.pl, którą na bieżąco uzupełnia, również o wydarzenia związane z działalnością Stowarzyszenia. Strona ma już ponad 25 tys. odwiedzin.
Monika Handke wykonywała bezpłatnie na potrzeby Stowarzyszenia wszelkie prace plastyczne.
Księgowa Małgorzata Rudzińska sporządza bezpłatnie niezbędne rozliczenia i sprawozdania finansowe, wystawia faktury i PIT-y.
Kontynuujemy naszą współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Kielcach, ośrodkiem kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Nasze „Zeszyty” są sprzedawane w internetowej sieci „Bonito” i „Motyle Książkowe”.
Niestety, nasza strona na FB zamarła, czekamy na osobę, która będzie gotowa ją prowadzić.
Mamy też kłopoty z bieżącym uzupełnianiem bibliografii prac poświęconych Żeromskiemu, znajdującej się na naszej stronie internetowej.
Koszty prowadzenia rachunku Stowarzyszenia w mBanku są dość duże w porównaniu ze środkami, jakie nań spływają, ale nie udało nam się na razie znaleźć niczego lepszego.
20 listopada 2023 r. jak co roku złożymy wiązankę na grobie Pisarza.
Prezeska
Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
dr hab. Katarzyna Sobolewska
***********************************************************************************************
Sprawozdanie
Zarządu Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
za okres od 21.11.2021 r. do 5.11.2022 r.
W okresie sprawozdawczym funkcje w Zarządzie pełniły trzy osoby, które odpowiadały za pracę Stowarzyszenia: prezeska – Katarzyna Sobolewska; wiceprezes – Daniel Artymowski; członkini zarządu – Monika Hanke.
Zgodnie z głównym celem Stowarzyszenia, jakim jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy o życiu i dorobku Stefana Żeromskiego, członkowie Stowarzyszenia wygłaszali wykłady, odczyty oraz publikowali opracowania naukowe i popularnonaukowe, zamieszczali materiały w internecie.
W kwietniu 2022 r. ukazał się jubileuszowy, dziesiąty zeszyt Stowarzyszenia pt. „Poznawanie Stefana Żeromskiego”. Zamieściliśmy w nim ostatni tekst Kwiryny Handke oraz – po raz pierwszy w takiej formie – relację o potomkach Bolesławy Żeromskiej, siostry pisarza, przygotowaną przez Krzysztofa Piwowarczyka i zilustrowaną materiałami z jego archiwum rodzinnego.
Pani Karolina Chyła związana z Uniwersytetem Wrocławskim przygotowuje pracę doktorską na temat Żeromskiego. W 2021 r. opublikowała 4 artykuły w czasopismach naukowych, odbyła także dwa spotkania popularyzujące twórczość pisarza z uczniami Zespołu Szkół w Byczynie: „Przedwiośnie – powieść pasji” oraz „O Syzyfowych pracach nietradycyjnie”. Ponadto opublikowała również dwa poświęcone Żeromskiemu odcinki swojego podcastu literackiego „Ogród w bibliotece”: „Podróż do wnętrza siebie” (o Dziennikach) https://www.youtube.com/watch?v=bedc6lRUmrM oraz „Szkoła taka jak dziś?” (o Syzyfowych pracach) https://www.youtube.com/watch?v=d8k2qkBWh7U.
Fragmenty artykułu Elżbiety Flis-Czerniak, „Rzecz o Rozdzióbią nas kruki, wrony…” („Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Literacka” 27) zostały wykorzystane w podręczniku do języka polskiego Ponad słowami, kl. 3, cz. 1, wydanym przez Wydawnictwo „Nowa Era”, Warszawa 2021.
W maju, czerwcu, wrześniu i październiku 2022 r. Katarzyna Sobolewska wygłosiła cztery popularne wykłady o Żeromskim w Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba”. Ich tytuły to: „Awantura o Przedwiośnie. Spór wokół powieści Żeromskiego”, „Rozdzióbią nas kruki, wrony… Młoda Polska a sprawa polska”, „Syzyfowe prace i Ludzie bezdomni, czyli przepis na bestseler”, „Co nowego u Żeromskiego? Życie i twórczość pisarza w epoce popkultury”.
Na zjeździe Polskiego Towarzystwa Językoznawczego w Warszawie we wrześniu 2022 r. Katarzyna Sobolewska zaprezentowała referat o feminatywach w twórczości Stefana Żeromskiego.
W październiku 2022 r. urządziliśmy na Zamku Królewskim w Warszawie urodzinową sesję naukową poświęconą Stefanowi Żeromskiemu pt. „Żeromski. Miejsca, pamiątki i ślady”. Kontakty Stowarzyszenia z Zamkiem pielęgnuje i rozwija Daniel Artymowski, który ma tam swoich przyjaciół i wychowanków. Dzięki jego stosunkom i rozmowom udało się zorganizować sesję. Monika Handke opracowała graficznie plakat, zaproszenie i program.
Zaprosiliśmy referentów z Ciekot, Kielc, Nałęczowa, Zakopanego, Konstancina i Gdyni. Dwa referaty wygłosili na niej członkowie naszego Stowarzyszenia: Monika Gabryś-Sławińska „Nałęczów w trzech odsłonach”, Katarzyna Sobolewska i Daniel Artymowski „Miejsce spotkań. Mieszkanie Żeromskiego na Zamku Królewskim w Warszawie”. Referenci ze Stowarzyszenia przygotowali swoje wystąpienia bez wynagrodzenia, z pozostałymi zawarliśmy umowy o dzieło. Sesja zgromadziła ponad stuosobową publiczność. Wszystkie teksty referatów znajdą się w kolejnym „Zeszycie” Stowarzyszenia, który wydamy na wiosnę 2023 r.
Naszym celem było zaistnienie – po przerwie wywołanej pandemią – na Zamku, a także nawiązanie kontaktów między ośrodkami kultywującymi pamięć o Żeromskim w różnych miejscach, w których mieszkał i tworzył. Sesja spełniła swoje zadanie. Jedyną osobą, która przyjęła zaproszenie, ale się na niej nie pojawiła z powodu choroby, była pani Iwona Sygowska opiekująca się obecnie willą „Świt” w Konstancinie.
W lipcu 2022 r. zweryfikowaliśmy liczbę członków, wysyłając jednocześnie ponaglenia w sprawie składek do wszystkich osób, które miały zaległości. Dzięki tej akcji zyskaliśmy środki na naszą działalność. Skład członkowski Stowarzyszenia powiększył się o kolejne 3 osoby. Nasze grono liczy w tej chwili 46 osób, choć część członków nie wykazuje aktywności.
Witrynę internetową Stowarzyszenia redagowała Katarzyna Sobolewska. Krzysztof Piwowarczyk prowadzi własną stronę rodzinazeromskiego.pl, którą na bieżąco uzupełnia, również o wydarzenia związane z działalnością Stowarzyszenia.
Monika Handke wykonywała bezpłatnie na potrzeby Stowarzyszenia wszelkie prace plastyczne.
Księgowa Małgorzata Rudzińska sporządza bezpłatnie niezbędne rozliczenia i sprawozdania finansowe, wystawia faktury i PIT-y.
Kontynuujemy naszą współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Kielcach, ośrodkiem kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Nasze „Zeszyty” są sprzedawane w internetowej sieci „Bonito”, „Motyle Książkowe” oraz – stacjonarnie – w Ciekotach i Kielcach.
Niestety, nasza strona na FB zamarła, czekamy na osobę, która będzie gotowa ją prowadzić.
Mamy też kłopoty z bieżącym uzupełnianiem bibliografii prac poświęconych Żeromskiemu, znajdującej się na naszej stronie internetowej.
Koszty prowadzenia rachunku Stowarzyszenia w mBanku są dość duże w porównaniu ze środkami, jakie nań spływają, ale nie udało nam się na razie znaleźć niczego lepszego.
20 listopada 2022 r. jak co roku złożymy wiązankę na grobie Pisarza.
Prezeska
Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
dr hab. Katarzyna Sobolewska
***********************************************************************************************
Sprawozdanie
Zarządu Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
za okres od 16.06.2019 r. do 20.11.2021 r.
W okresie sprawozdawczym funkcje w Zarządzie pełniły trzy osoby, które odpowiadały za pracę Stowarzyszenia: prezes – prof. dr hab. Kwiryna Handke; wiceprezes – dr hab. Katarzyna Sobolewska; skarbnik – mgr Janina Hereśniak.
W maju 2021 r. pożegnaliśmy prof. Kwirynę Handke. Na jej pogrzebie K. Sobolewska wygłosiła kilka słów w imieniu Stowarzyszenia, mimo pandemii byli także obecni niektórzy jego członkowie. Otrzymaliśmy też – jako współpracownicy Zmarłej – kondolencje, m.in. od grupy wykładowczyń z Uniwersytetu Szczecińskiego
Wiosną 2020 r. z powodu COVID-19 ustała publiczna działalność Stowarzyszenia, nie odbyło się też zebranie jego członków, choć upłynęła wtedy trzyletnia kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Planowanego na czerwiec 2021 r. zebrania ogólnego Stowarzyszenia również nie udało się zorganizować. Nie wydaliśmy także kolejnego ?Zeszytu?, choć gotowa jest koncepcja tomu, został też już zebrany cały materiał.
Skład członkowski Stowarzyszenia powiększył się o kolejne 4 osoby: p. Krzysztofa Piwowarczyka, p. Justynę Jaworską, p. Helenę Dziekońską, p. Aleksandrę Majkę.
Zgodnie z głównym celem Stowarzyszenia, jakim jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy o życiu i dorobku Stefana Żeromskiego, członkowie Stowarzyszenia wygłaszali wykłady, odczyty oraz publikowali opracowania naukowe i popularnonaukowe, zamieszczali teksty w internecie.
15.10.2019 r. w konferencji organizowanej przez Muzeum Narodowe w Kielcach, zatytułowanej: Stefan Żeromski. Twórca, działacz, obywatel, wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia: M. Gabryś-Sławińska, W. Ratajczak, K. Sobolewska. Teksty wygłoszone na tej sesji są dostępne w tomie pokonferencyjnym, który można pobrać ze strony Muzeum.
24.10.2019 r. K. Sobolewska wystąpiła z wykładem o zaginionym tomiku Dzienników Żeromskiego na posiedzeniu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
6.11.2019 r. K. Sobolewska wygłosiła podobny wykład na posiedzeniu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Kultury Języka.
23.11.2019 r. na Zamkowych Spotkaniach Literackich poświęconych Żeromskiemu, zorganizowanych na Zamku Królewskim w Warszawie, wystąpili członkowie Stowarzyszenia: D. Artymowski, K. Sobolewska, K. Piwowarczyk. Zależało nam wtedy na skłonieniu dyrekcji Zamku do ponownego otwarcia mieszkania Żeromskiego dla publiczności po czasowym zamknięciu tej przestrzeni na inną wystawę.
26.11.2019 r. na posiedzeniu Siedleckiego Koła Towarzystwa Kultury Języka K. Sobolewska wygłosiła wykład „Co nowego u Żeromskiego?”.
27.11.2019 r. na siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku K. Sobolewska miała odczyt „Podlaskie przypadki Stefana Ż.”.
9.10.2020 r. na rozpoczęciu roku akademickiego 2020/2021 na Językowych Studiach Doktoranckich IJP PAN K. Sobolewska wygłosiła wykład „Rękopis, który nie spłonął”.
Dwa artykuły poświęcone Żeromskiemu opublikowały w 2020 r. na łamach „Teologii Politycznej” M.J. Olszewska i K. Sobolewska.
Przez cały okres sprawozdawczy Lucyna Jankowiak prowadziła stronę Stowarzyszenia na FB. Witrynę internetową Stowarzyszenia redagowała Katarzyna Sobolewska. Krzysztof Piwowarczyk opracował własną stronę rodzinazeromskiego.pl, którą na bieżąco uzupełnia, również o wydarzenia związane z działalnością Stowarzyszenia.
Monika Handke wykonywała na potrzeby Stowarzyszenia wszelkie prace plastyczne. Utrzymuje też ścisłe kontakty ze „Szklanym Domem” w Ciekotach, gdzie miała wystawę „Światy barw”, prac ilustrowanych tekstami Żeromskiego.
Księgowość, rozliczenia i sprawozdania prowadziła p. mgr Janina Hereśniakowa. Sytuacja finansowa Stowarzyszenia jest stabilna, ale niektórzy członkowie zalegają ze składkami.
Mimo niepewnej sytuacji epidemiologicznej kontynuujemy naszą współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Kielcach, ośrodkiem kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Nasze „Zeszyty” są sprzedawane w internetowej sieci „Bonito”, „Motyle Książkowe” oraz – stacjonarnie – w Ciekotach i Kielcach.
20 listopada 2019, 2020 i 2021 r. w kolejne rocznice śmierci Stefana Żeromskiego Zarząd Stowarzyszenia składał wiązanki na grobie Pisarza.
Zamykając tym sprawozdaniem czteroletnią kadencję Zarządu, wszystkim Państwu dziękuję za współpracę, pomoc i życzliwe słowa.
Wiceprezeska
Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
dr hab. Katarzyna Sobolewska